Prva, ratna generacija medicinske škole u Goraždu obilježava 20. godišnjicu mature. Heroine i heroji u bijelom okupili su se po prvi put, a prozivkom razrednika prim. dr Asima Prutine utvrđeno je da je samo sedam njih bilo „opravdano odsutno“, jer ima ih i u SAD.
Doktor Prutina, nekadašnji direktor Doma zdravlja Goražde, bio je inicijator osnivanja medicinske škole, koja je 1997. djelovala u sastavu Srednje tehničke škole „Hasib Hadžović“. Kroz nju su prošle i medicinske sestre i tehničari, koji su samo nekoliko godina ranije, u jeku agresije na Goražde, medicinu učili na najteži mogući način. U vrijeme kada se u Goraždu svakodnevno ginulo, kada su napadi na opkoljeni grad primorali zdravstvene radnike da od Doma zdravlja stvore Ratnu bolnicu, koja je spasila hiljade života.
- Svaki dan rata u Goraždu se ginulo, a za pomoć velikom broju ranjenih nije bilo dovoljno ljekara i medicinskih sestara. Inicijativa doktora Prutine i ova škola zato su omogućili da radnici, koji su u ratu radili poslove medicinske sestre, i formalno polože ispite. Mnogi učenici iz ovog razreda danas su fakultetski obrazovani, pa sad imamo i ljekare, farmaceute i stomatologe - kaže Mersiha Pecikoza, Višegrađanka koja se maloljetna priključila ARBiH, a nakon toga radila na hirurgiji Ratne bolnice.
Svaki dan je bio težak, ali najteže se bile ofanzive na Goražde, kada su i bolnica, puna ranjenika, kao i područne ambulante, bile na udaru artiljerije.
- Sjećam se posebno 1995. godine, kada smo odlučili do zadnjeg ostati sa ranjenicima u bolnici i dijeliti njihovu sudbinu. Dva dana i dvije noći smo neprestano radile, jer nam koleginice koje su živjele na lijevoj obali Drine nisu mogle doći. Napad na grad bio je tako jak da je bilo nemoguće preći sa jedne obale na drugu – dodaje Pecikoza.
Inicijativa za prvo okupljanje medicinskih radnika potekla je od Nermina Paparačanina, Edina Drakovca i dr Veldina Džanke, a nakon zajedničkih fotografija uslijedilo je druženje uz pjesmu i muziku.
Avaz