Goražde je preko 1.300 dana bilo u okruženju, potpuno izolovana enklava sa oko 70.000 Bošnjaka, od čega gotovo 40.000 protjeranih i raseljenih iz susjednih šest općina, poručeno je s konferencije u Sarajevu. Prema dokumentima Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, ubijeno je preko 5.000 Bošnjaka, od toga gotovo 2.000 žena i djece. Za ove zločine na području Goražda niko nije krivično odgovarao.
Za četiri godine opsade Goražda i stradnja Bošnjaka na tom prostoru nikada nije podignuta optužnica za ratne zločine i kršenje zakona i običaja ratovanja. Umjesto pripadnika Vojske RS-a, na optuženičkoj klupi domaćih sudova našli su se bivši pripadnici Armije RBiH. Od njih dvadeset, osam ih je osuđeno za ratni zločin protiv zarobljenika i civilnog stanovništva.
“71 godina zatvrske kazne je izrečena za branioce Goražda”, podsjeća Kasim Brdar, predsjednik Fondacije Istina za Goražde.
Nezvanično, prije nekoliko dana podignuta je jedna optužnica protiv pripadnika Vojske RS-a za silovanje na području Goražda, tvrde u Fondaciji Istina za Goražde. Kako bi se zločini kaznili, Fondacija uz podršku Vlade BPK-a, poziva Tužilaštvo BiH da hitne poduzme odgovarajuće mjere.
“Stječemo dojam da više statistička potreba postoji procesiranja ratnih zločina, a čini mi se da one najozbiljnije kvalifikacije još uvijek nisu ugledale svjetlo dana”, kaže Emir Oković, premijer BPK-a.
Problem je, kako tvrde, u neprovođenju Strategije za rad na predmetima ratnih zločina. Ukoliko se to ne promijeni, historijski gledano, prava žrtve i zločinca će biti izjednačena.
Federalna TV